Решавање на проблемот со образовен персонал во градинките бараат советниците на Левица во Гази Баба

По барање на советничката група на Левица на седница на Советот, се постави точка на дневен ред за расправа за

Read more

Замисли да си студент во Македонија

Пишува Марио Јанески – Претседател на Црвена Младина. Замисли имаш 18 години. Штотуку си завршил средно образование и треба да

Read more

Повисоки плати за наставниците или опрационализација на контроверзната концепција на Царовска

Пишува: Стефан Симовски, член на Левица – Сектор образование. Конечно и јавноста и стручната јавност се согласни дека на македонското

Read more

(Видео) Левица побара Град Скопје да овозможи бесплатни часови по странски јазици, информатика и спортски активности

Реакција во Советот на Град Скопје од советниците на Левица. Советниците на Левица во Град Скопје на денешната седница (која

Read more

Левица: Средните училишта оставени без греење среде зима

Реакција на Политичката партија Левица. Неколку средни училишта (СГГУ „Здравко Цветковски“, државната МИГ, СЕПУГС „Арсени Јовков) на територија на град

Read more

Драстичен пад на бројот на ученици и студенти во државата

Пишува: Славко Митевски – Професор по одделенска настава. Бројот на ученици и студенти во Македонија забрзано опаѓа. Причините се бројни,

Read more

Колку се инклузивни македонските училишта

Пишува: Жаклина Свеќаровска, координатор на Левица – Сектор образование и Советник во Општина Кочани. Различноста се смета за грев во

Read more

Универзитетот „Гоце Делчев“ речиси и да не ја чествуваше 150 годишнината од раѓањето на револуционерот

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, кој патем го носи името на македонскиот револуционер и великан, практично и не ја чествуваше

Read more

Левица: Самохраните родители повторно изоставени од владините мерки

Реакција на Политичката партија Левица. Вечерта на 17.1 по препорака на Комисијата за заразни болести македонската влада донесе одлука за

Read more

Македонските студенти можат да добијат стипендија во Народна Република Кина

За учебната 2022/2023 година македонските студенти можат да добијат стипендија за додипломски (редовни), магистерски и докторски студии и специјализации во

Read more

По „Издржи кралице“, Кираџиева со ново дело „Кралицата ќе издржи“

Атлетската репрезентативка на Македонија во маратон повеќе од 20 години, поранешна рекордерка и шесткратна шампионка, Весна Кираџиева, ја промовираше својата

Read more