Со поддршка на САД извршен пуч во Перу – Претседателот Педро Кастиљо соборен поради „обид за бунт“

На претседателските избори во Перу, минатата година победи Педро Кастиљо, учител во руралните области од левичарската партија „Слободен Перу“. Слоганот

Read more

Средба на македонските и ирските левичари во Брисел

Соопштение на Политичката партија Левица Во Брисел остварена е средба со пријателите и соработници на Левица, независните европарламентарци од Република

Read more

Левичар е претседател на Колумбија за прв пат во историјата на земјата

Колумбиски политичар, економист и поранешен бунтовник Густаво Петро кој и претходно беше кандидат на претседателските избори во 2010 и 2018

Read more

Клaрa Дели: Сите војни се зло и сите жртви заслужуваат поддршка

Клaрa Дели е ирска политичарка која е пратеник во Европскиот парламент. Таа е членка на „Независни за промена“, дел од

Read more