Јанески: Просечен член на СДСМ, ДПМНЕ, ДУИ има повеќе можност да отиде на одмор отколку два универзитетски професори

Фејсбук статус на Марио Јанески – Претседател на Црвена Младина Еден обичен, просечен член на подмладок на СДСМ, ДПМНЕ, ДУИ

Read more

Први мај – Меѓународниот ден на работникот не е ден за скара и пиво

Пишува: Жаклина Свеќаровска – координатор на Левица – Сектор образование  Голем број луѓе во Македонија ниту не знаат зошто се

Read more

Најбогатите 1% стекнаа речиси двојно повеќе богатство од остатокот на светот во последните две години

Објава на Окшам интернешнал – 16 јануари 2023 година Супер богатите го надминаа неверојатното присвојување на половина од целото ново

Read more

Мециновиќ: Буржоазијата му помага на малограѓанството

Фејсбук статус на Амар Мециновиќ – Портпарол на Политичката партија Левица Дечки, малце ви се измешани поимите. Малограѓанство: Petit bourgeois

Read more

Крајевски: Балансерот на МИОА нè дели на Македонци и Албанци наместо на сиромашни и богати

Фејсбук статус на Јован Крајевски – координатор на Левица – Сектор политичка економија Балансерот на МИОА не знае колку самохрани

Read more

Капитализмот е зло и извор на сиромаштија

Пишува: Амар Мециновиќ – Потпарол на Политичката партија Левица Македонското општество робува под крволочно, манијакално, изнудувачко, геноцидално, садистичко, чедоморствено, ајдучко

Read more

Шест часовно работно време за сите работници, а не само за органите на државната управа

Пишува Новица Ристески, Координатор на Левица – Правен сектор. Комплетниот систем на заштита на работничките права е функционален само на

Read more

Речиси половина милион луѓе во Македонија живеат под прагот на сиромаштијата

Во изминатиот период се повеќе расте бројот на македонски граѓани коишто живеат во екстремна сиромаштија. Податоците на Државниот завод за

Read more

Владата да ја намали акцизата на бензинот, а буџетот да го полни од џебот на олигархијата

Реакција на Политичката партија Левица. Во вакви кризни моменти, каде што цените на бензинот растат вртоглаво, Владата треба да застане

Read more

(Видео) Власта гласаше против законот поднесен од Левица со кој се гарантира откуп на земјоделските производи

Соопштение на Политичката партија Левица. На вчерашната пленарна седница во Собрание, обраќање имаше пратеникот Борислав Крмов во однос на предлог-законот

Read more

Според „Светскиот извештај за нееднаквост“ богатите стануваат побогати сиромашните стануваат посиромашни

„Светскиот извештај за нееднаквост“ за минатата година покажа зголемување на класните разлики, односно трендот кога богатите стануваат уште по богати

Read more