Фон дер Лајен ја губи поддршката на европската десница

Француските пратеници во Европскиот парламент (ЕП) од десничарската партија Републиканци (Les Republicains) кои ќе бидат избрани во јуни, нема да

Read more

Европската комисија потврди: Рамковниот балансер не ги исполнува целите

Реакција на Политичката партија Левица Европската комисија го објави нацрт-извештајот од скрининг процесот за првиот кластер од поглавјата на Унијата,

Read more

ЕУ планира да го зголеми производството на муниција и преминува во режим на „воена економија“

Европската унија планира да одвои повеќе од 500 милиони евра за зголемување на производството на муниција со цел да и

Read more

ЕУ продолжува со цензура, се забрануваат уште четири руски телевизиски станици

Цензурата e дел од деветтиот пакет санкции на ЕУ вклучува и забрана за емитување на уште четири руски телевизиски станици.

Read more

(Видео) Урсула излажа: Европската комисија сепак не го признава македонскиот јазик

Дописничката на МИА, Тања Милевска објави видео од кое се гледа дека Европската комисија (ЕК) не зборува за признавање на

Read more