Левица: Шест години „Договор за добрососедство‘‘ – Шест години бугаризација на Македонија

Реакција на Политичката Партија Левица На 1-ви Август 2017 година беше потпишан популарно наречениот „Договор за добрососедство“ со Бугарија, од

Read more

Евроамбасадорот Гир одби да ги осуди големобугарските и шовинистички изјави на Џамбаски

Европамбасадорот во Македонија, Дејвид Гир, во интервју за “Слободен печат” вели дека нема да ги коментира изјавите на бугарскиот европратеник

Read more

(Видео) Ако Владата може да го укине договорот за добрососедство – може и народот на референдум

Секвенца од гостувањето на пратеникот Борислав Крмов во вечерашните вести на ТВ Сител. „Член 13 од Договорот за добрососедство дозволува

Read more

Левица: Народно вето за Заевистичкиот договор со Бугарија

Соопштение на Политичката Партија Левица Иако опозициската иницијатива за задолжителен дополнителен референдум со кој би престанало важењето на контроверзниот Закон

Read more

Левица: Со кукавичко претседателство толку можеме – Пендаровски се откажа од писмените гаранции од Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски на 16-ти јуни изјави дека од Брисел и Софија требаме да добиеме писмени гаранции дека „евентуалното“ отварање

Read more

Француската амбасадорка во Софија контра тврдењата на македонската влада: Нов предлог нема – овој е идентичен со првичниот што беше изгласан во бугарскиот парламент

Француската амбасадорка во Бугарија, Флоренс Робин, се прашува зошто Скопје тврди дека таканаречената втора, модифицирана верзија на францускиот предлог е

Read more

Левица: За прв пат билатерален спор влегува во преговарачка рамка на ЕУ врз грбот на Република Македонија

Реакција на политичката партија Левица Две години Левица предупредува за штетноста од преговорите со Бугарија и бара нивен прекин. Владата

Read more

СДСМ и ДУИ влегуваат во крајни подготовки за поделба на Република Македонија

Пишува: Саше Јанчев, член на Централниот комитет на политичката партија Левица Неоврховистите од СДС и необалистите на ДУИ влегуваат во

Read more

Левица: Новата влада на Петков продолжува со неофашистичка реторика

Реакција на Политичката партија Левица. Очигледно е дека СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги

Read more

Левица ќе се бори против сите договори кои се против Асномските постулати

Претседателот на САД Џо Бајден вчера издаде декрет за земјите од Западниот Балкан со кој им се наложува на сојузните

Read more