Рогин: Кинеските хиперсонични крстосувачки ракети се доминантни споредено со американското оружје

Кинеските хиперсонични крстосувачки ракети можат да ги победат американските носачи на авиони и ракетните одбранбени системи, изјави известувачот на „Вашингтон

Read more

Србија ќе купува беспилотни летала „Бајрактар“ од Турција

Србија ќе купи од Турција беспилотни летала „Бајрактар“ во вредност од неколку стотици милиони евра, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ

Read more

Германската влада одобри распоредување на војници во Босна и Херцеговина

Германската влада одобри распоредување на војници во Босна и Херцеговина како дел од мировната мисија на Европската Унија. Владата во

Read more

Словачка протестира против распоредувањето на американски и НАТО сили во нивната земја

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова, заедно со лидерот на владејачката коалиција Игор Матовиќ и министерот за одбрана Јарослав Нада, претходно

Read more