Изјавите на Стејт департментот на Крим го потврдуваат воинствениот однос на САД кон Русија

Руската страна ја смета „оваа позиција на Вашингтон како нескриена манифестација на воинствениот однос на САД кон нашата земја‘‘, истакна

Read more

Рускиот амбасадор со порака до Македонците: Благодарност до сите кои се пријателски расположени и негуваат симпатии кон Русија

Амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Н.Е. Сергеј Баздникин за време на церемонијата по повод Денот на руската дипломатија пред

Read more

Општина Кисела Вода за прв пат не положи цвеќе пред споменикот на Пушкин

По повод празнувањето на 223 години од раѓањето на Александар Сергеевич Пушкин и Денот на рускиот јазик, во паркот кој

Read more