Левица: Македонија има пријатели на европскиот пат кои го почитуваат нејзиното национално достоиство

Соопштение на политичката партија Левица Никој нема право да ви наметнува уставни измени, поткусурува со вашите идентитетски вредности, ниту пак

Read more

Левица го одржа вториот Пленум

Соопштение на политичката партија Левица Денес, 02 декември, #Левица го одржа Вториот редовен Пленум на партијата. Делегатите на Пленумот ги

Read more

Лавров: Македонија со години е условувана со понижувачко име, а претседател во Собранието се слика со албанско знаме

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, денеска имаше најпосетена прес-конференција на Самитот на ОБСЕ во Скопје. На прашање

Read more

Изложбата “Етнографија на Македонија и Печер -Акварели и фотографии од Марија Малахова“ во Москва

На 12 декември 2023 во Куќа на Русите во странство именувана по. А. Солженицин во Москва ќе биде отворена изложбата

Read more

Ивановиќ: Опозициските партии ќе се борат меѓу себе за гласови на следните изборди – СДСМ отпаѓа

До парламентарните и до претседателските избори не делат некои шест месеци и за прв пат во историјата на нашиот плурализам

Read more

Разговор со Андреј Ал-Асади авторот на „Секој секому огледало“ во Градска библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје 

На 5 декември (вторник) со почеток од 19 часот во Спомен собата “Т’га за југ “Градска библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје ќе

Read more

Левица: Квислиншката власт ја премолчува бугаризацијата на Македонците во Албанија

Левица претходно ја информираше јавноста за процесот на бугаризација на македонското малцинство во Албанија, што се врши преку различни притисоци,

Read more