Собранието го разгледа Предлог законoт за остварување на јавниот интерес во културата

Собранието во рамки на 22. седница го разгледа Предлог – законот за остварување на јавниот интерес во културата. Министерката Ирена

Read more

Левица: Наместо реконструкција на покрив, изградба на повеќекатен станбен објект

Во целост ја пренесуваме реакцијата на ЛО Левица – Велес „Помеѓу улиците Љубен Весов и Кочо Рацин во близина на

Read more

Генерал Апостолски: Без безмилосно уништување на великобугарскиот шовинизам, не може да се создаде препородена нова Бугарија!

Бугарскиот шовинизам, на кои сме сведоци последните неколку години, извира уште од пред Втората Светска војна. Можеби вешто прикриен, но

Read more

Левица: Зголемување на туѓи права – ДА, но не по цена на губење на права на другите

Како координатор на Трудовиот Сектор на политичката партија Левица, но пред се како човек кој што веќе подолго време се

Read more

(Видео) Протестен марш „Култура или фискултура„ Скопје – 03.03.2021

Иницијативата „Култура или фискултура?“ која се формираше по незадоволството од изборот на Васил Бубев за директор на НУ Културен центар

Read more

Левица: Кој му дозволил на прилепскиот градоначалник привилегирани услови за нега во прилепската болница?

Во целост ја пренесуваме реакцијата на ЛО Левица – Прилеп „Иако со добра клиничка слика сепак некој од менаџментот на

Read more

(Видео) Левица има решение за патничките трошоци – истите да се изедначат со цената на автобускиот билет

Според информациите до кои дошол порталот СДК, за превозот од дома до собрание најмногу прокнижил пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Дајанчо Ефтимов

Read more

Левица: Незаконско работење и кршење на работничките права во Железник А.Д. Демир Хисар (Сачмара)

Во целост ја пренесуваме реакцијата на ЛО Левица – Дрмир Хисар „Во Општина Демир Хисар уште едно во низа незаконско

Read more

Герила на Црвена Младина: Битола – Град на фекалиите

Денес членовите на Црвена Младина од Битола со герила акција испратија порака до локалната власт и градоначалничката Наташа Петровска, бидејќи

Read more

Левица: Со сериозен криминал се доприватизира некогашен „Елегант Богданци“

Во целост ја пренесуваме реакцијата на ЛО Левица – Богданци „Криминално приватизираната некогашна државна компанија Елегант во Богданци, подоцна преименувана

Read more

Горан Калоѓера – македонските национални интереси се предадени интелектуалците молчат а Македонија пропаѓа додека нејзината судбина ја кројат „пријателски“ настроените соседи!

Горан Калоѓера, хрватски славист и македонист, редовен професор по македонистика и кроатистика на Универзитетот во Риека, Хрватска, објави статус на

Read more