Канани: Военото присуство и агресија на САД во Сирија се неоправдани

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани, во петокот објави дека воено присуство на САД во Сирија е нелегално.

Новинската агенција на Исламската Република (ИРНА) објави дека Канани изразил: „Осуда на неодамнешната американска агресија против бранителите на независноста и територијалниот интегритет на Сирија“.

Според портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи „американското присуство на сириските територии и агресијата против бранителите на независноста и територијалниот интегритет на Сирија се незаконски“.

Претседателот на САД, Џо Бајден во четвртокот потврди дека воздушните напади насочени од американските сили врз сириски цели биле извршени со цел: „Заштита и одбрана на американскиот персонал преку попречување или одвраќање на нападите на групите поддржани од Иран“.

Армијата на САД изврши воздушен напад врз две локации во Деир ез-Зор, во источна Сирија, насочени кон групи поврзани со Корпусот на иранската револуционерна гарда, се вели во соопштението објавено од Централната команда на САД.

Во соопштението се потврдува дека воздушните напади биле извршени по наредба на американскиот претседател Џо Бајден врз „Целни инфраструктурни објекти што ги користат групите поврзани со Корпусот на гардата на Исламската револуција на Иран“.

Централната команда потврди дека тројца војници биле повредени по нападите, додека тројца борци биле осомничени дека му се лојални на Иран, по што биле убиени.