Дали активист на Села пукаше врз протестирачите?

Инцидент се случи на денешниот протест против прифаќање на францускиот предлог. Додека протестирачите се движеа кај трговскиот центар Мавровка, група од петнаесетина луѓе искористувајќи ја полицијата пукаа со огнено оружје и маваа со камења по демонстрантите.

Како што сведочат очевидците од местото на настанот, групата стоела покрај полицијата и пукала кон демонстрантите, а полицијата не реагирала во ниту еден момент, а ниту одблиску брутално како вчерашните апсења и тепања пред Собранието.

Тоа што полицијата не се обиде да ги заштити граѓаните кои мирно протестираа го отвара прашањето дали ова е реакција по заканата претходно од министерот за надворешни работи, Бујар Османи кој најави меѓуетнички конфликти доколку не се прифати францускиот предлог?

Според првичните информации лицето „уловено“ (на фотографијата) како пука е Енис Јусуви – Купи, кој важи за близок човек на Села и e Брат на директорот на ЈП Комуналец.