Ванг Ји на Организацијата за исламска соработка: Кина инвестира 400 милијарди долари во иницијативи за муслимански појас и пат

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји присуствуваше на состаноците на министрите за надворешни работи на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Исламабад, наведувајќи дека Кина инвестира 400 милијарди американски долари во над 600 проекти на БРИ низ муслиманскиот свет. ОИС е втор по големина по Обединетите нации и има членство од 57 држави распоредени на четири континенти и колективно население од 1,9 милијарди. Некои членови, особено во Западна Африка и Јужна Америка, иако се со големо муслиманско население – не мора да се земји со мнозинско муслиманско население. Неколку земји со значително муслиманско население, како што се Русија и Тајланд, се наоѓаат како држави набљудувачи. Кина годинава беше поканета како гостин на барање на домаќинот, пакистанскиот премиер Имран Кан.

Полноправни членки на ОИС се: Авганистан, Албанија, Алжир, Азербејџан, Бахреин, Бангладеш, Бенин, Брунеи, Буркина-Фасо, Камерун, Чад, Коморите, Брегот на Слоновата Коска, Џибути, Египет, Габон, Гамбија, Гвинеја, Гвинеја-Бисао, Гвајана , Индонезија, Иран, Ирак, Јордан, Казахстан, Кувајт, Киргистан, Либан, Либија, Малезија, Малдиви, Мали, Мавританија, Мароко, Мозамбик, Нигер, Нигерија, Оман, Пакистан, Палестина, Катар, Саудиска Арабија, Сенегал, Сиера Леоне , Сомалија, Судан, Суринам, Сирија, Таџикистан, Того, Тунис, Турција, Туркменистан, Уганда, Обединетите Арапски Емирати, Узбекистан и Јемен. Земји набљудувачи се Босна и Херцеговина, Централноафриканската Република, Русија, Тајланд и Турски Кипар.

Целосната седница на ОИС опфати неколку неодложни политички прашања, вклучително и случувањата во Авганистан и хуманитарните последици за авганистанскиот народ и ситуацијата во Џаму и Кашмир. На дневен ред се неколку африкански прашања, вклучително и ситуацијата во Република Мали, регионот Сахел и езерото Чад, кревкоста на тој регион и ситуацијата во Централна Африка и Република Гвинеја, додека на арапско ниво, Министрите за надворешни работи ќе разговараат за случувањата во Јемен, Либија, Република Судан и Сомалија, Сирија и други региони. На годишниот состанок се разговараше и за прашањата за соработка со меѓународните партнери, Обединетите нации, Русија и Европската унија.

Ванг за време на својот говор се осврна на неколку регионални прашања, вклучително и поддршка за Палестина, повикување на спорот за Кашмир и Џаму меѓу Пакистан и Индија, поддршка за обновата на Авганистан и желба за мир меѓу Русија и Украина. Покрај тоа, тој коментираше за четири клучни принципи на соработка:

„Прво, да бидеме партнери на солидарност и координација. Треба цврсто да се поддржуваме еден со друг во заштитата на националниот суверенитет, независноста и територијалниот интегритет, во истражувањето на развојните патеки кои одговараат на нашите сопствени национални услови и во заштитата на нашите легитимни развојни права и интереси, како и заедничките интереси на огромен број земји во развој. Второ, да бидеме партнери на развој и ревитализација. Треба да продолжиме да се бориме со пандемијата во солидарност и да градиме одбранбена линија за здравјето на луѓето. Треба да ја зајакнеме синергијата помеѓу развојните стратегии, да ја земеме висококвалитетната соработка „Појас и пат“ и заедничката имплементација на Иницијативата за глобален развој како „двојни мотори“, да ја консолидираме традиционалната соработка, да поттикнеме нови моменти, да им помогнеме на Кина и на исламскиот свет да се развијат и ревитализира, го води трендот на соработка Југ-Југ и внесе силен поттик во реализацијата на Агендата на ОН за одржлив развој 2030 година.
Трето, да бидеме партнери на безбедноста и стабилноста. Кина ќе продолжи да ги поддржува исламските земји во искористувањето на исламската мудрост за решавање на актуелните прашања како што се оние поврзани со Палестина, Авганистан и Украина, и цврсто да го држат клучот за одржување на стабилноста и промовирање на мирот во свои раце.

Четврто, да бидеме партнери на меѓусебното учење меѓу цивилизациите. Треба да го поддржуваме мирот, развојот, правичноста, правдата, демократијата и слободата, вредностите што ги споделуваат сите и да се спротивставиме на создавање поделби и конфронтации со исцртување идеолошки линии. Треба да се спротивставиме на идеите за „супериорност на одредена цивилизација“ и „судир на цивилизации“, и на искривување и дискредитирање на не западните цивилизации. Треба да ја продлабочиме соработката во превентивниот антитероризам и де екстремизмот, да се спротивставиме на „двојните стандарди“ во борбата против тероризмот и да се спротивставиме на поврзувањето на тероризмот со која било специфична етничка група или религија“.

Ванг го заврши својот говор велејќи дека „Кина е подготвена да работи со исламските земји за да промовира мултиполарен свет, демократија во меѓународните односи и разновидност на човечките цивилизации и да направи незапирливи напори за изградба на заедница со заедничка иднина за човештвото“.

Ваквите ангажмани помагаат многу да илустрираат како Кина, и до одреден степен Русија, склопуваат нови сојузи со големи делови од светот кои се отуѓуваат од Западот. На пример, САД последен пат присуствуваа во 2021 година, испраќајќи „специјален пратеник“ за Авганистан. Ниту еден американски функционер не присуствуваше на овогодинешниот настан, во светло на она што се случи во Авганистан оттогаш – тешко добра дипломатија кога се обидува да влијае на она што несомнено ќе биде нов геополитички поредок по украинскиот конфликт.

По неговиот говор, Ванг одржа споредна средба со Хисеин Брахмин Таха, генералниот секретар на ОИС. Тие го разгледаа целиот опсег на односи меѓу ОИС и Кина и нејзините идни перспективи и разговараа за начините за унапредување на билатералниот дијалог и соработката во политичките, економските, културните, образованието, здравството и прашањата на меѓу цивилизацискиот дијалог. Разговорите се фокусираа и на областите на соработка меѓу Кина и земјите-членки, особено како одговор на пандемијата COVID-19. Ванг ја опиша улогата на ОИС како позитивен мост меѓу Кина и муслиманскиот свет. Од своја страна, генералниот секретар го пофали интересот што Кина го покажува за прашањата на муслиманскиот свет и за делот што ОИС го презема во нивното промовирање. Двете страни разменија мислења за низа регионални и меѓународни прашања од взаемен интерес, при што Ванг ќе одржи дополнителни билатерални состаноци со присутните на ОИС како што напредува состанокот.