Велевски: Спомен куќата на Гоце Делчев во Битола трета година е затворена

Советникот во Општина Битола од Левица, Горан Велевски преку социјалните мрежи се обрати до министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, надоврзувајќи

Read more

Институциите против народот – Случај Стопанска Банка – АД Скопје

Текст објавен од Координативното тело за преземање активности за остварување на правата од приоритетните акции на Стопанска Банка – АД

Read more

Локациите на Американските носачи на авиони и нивните ударни групи

Мапа на локациите на Американските носачи на авиони и нивните ударни групи заклучно со 28.06.2022 Ударни групи со носачи за

Read more

(Видео) Апасиев: Додека финансирате детски песнички за УЧК, старата велешка архитектура пропаѓа пред ваши очи

 Обраќање на пратеникот Димитар Апасиев кон министерката за култура Бисерa Костадиновска-Стојчевска „Велес е познат по својата стара градежна архитектура. Вие

Read more

Евроамбасадорот Гир не го осуди насилството во Парламентот – ги поддржа реформите на ДУИ и СДСМ

После скандалозното однесување на пратеникот од ДУИ Арбер Адеми во собранието на Р.Македонија за време на Комисијата за европски прашања,

Read more

Шкотскaта премиерка: Време е за независност на регионот

Прeмиерката на Шкотска Никола Старџен рече дека е „време“ регионот да стане независен, и нагласи дека референдумот за независност на

Read more

(Видео) „Збогум Југославијо“ -Л.И. Рацин промовираше кинеска емисија за Југославија

Од страна на Л.И. Рацин, на фејсбук беше промовирана емисијата „Збогум Југославијо“, емитувана на шангајската телевизија во НР Кина, во

Read more

Симонов: Левица бара протерување на бугарскиот амбасадор

Од политичката партија Левица денес излегоа со соопштение до јавноста, преку прес-конференцијата на која се обрати Александар Симонов, координатор на

Read more

Пакистан ја доби втората Фрегата од Кина

Вчера со свечена церемонија беше предадена кинеската фрегата Таимур која беше изградена во Худонг бродоградилиштето.Церемонијата се одржа во Шангај, и

Read more

Насилството на ДУИ мора да запре

Пишува: Игор Смилев – член на Централниот Комитет на Левица и советник во Општина Велес За вандализмот на ДУИ вчера

Read more