Вулин: Оние кои не бомбардираа Србија бараат да воведеме санкции против Русија

Со притисокот врз Белград да ја санкционира Москва, западните држави се обидуваат да ги избелат сопствените гревови, смета српскиот Министер за внатрешни работи.

Во интервју за весникот Новости објавено во неделата, Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин рече дека низ историјата од Србите секогаш се „очекувало да направат нешто за другите“ и да ги занемаруваат сопствените интереси.

„Не е во интерес на Србија да учествува во конфликтите на великаните и не е во интерес на Србија да ја намали блискоста и соработката со Русија и нејзиното раководство“, рече министерот.

Тој тврди дека кога западните земји бараат од Србија да воведе санкции кон Русија, тие знаат дека тоа нема да значи многу за Русија од економска перспектива, туку ќе им послужи исклучително како морален удар.

„Оние кои не бомбардираа знаат дека моралната големина на Србија е непропорционална со нејзината огнена моќ и затоа им треба таа мала измачена Србија, таа храбра жртва, да биде со нив“, – констатираше Вулин.

Според неговото мислење, САД и нивните сојузници „имаат сè освен морал“ и затоа сакаат Србија „да ги ослободи од злосторствата што ги направиле и да ги ослободи од гревовите за кршење на меѓународното право“.

„За разлика од западните обожаватели на правото на глас и демократијата, деспотската Русија и Кина никогаш не побараа од нас да воведеме санкции кон ЕУ или САД и да го прифатиме нивниот избор како наш“, рече Вулин, додавајќи дека секоја „антируска хистерија е и антисрпски“.

Министерот исто така истакна дека неговата земја не сака Русија да биде поразена во Украина.

„Поразот на Русија ќе се почувствува со сите сили на сите позиции на Србија, како што беше секогаш низ историјата“, рече тој.

Вулин го поздрави српскиот претседател Александар Вучиќ за „покажувањето сила што ја надминува позицијата на претседател на мала земја“ во спротивставувањето на санкциите кон Русија.

„Вучиќ не е мал Русин, туку е голем Србин“, додаде тој.

САД, ЕУ, Обединетото Кралство и многу други земји ја сметаат руската воена операција во Украина како чин на неиспровоцирана агресија и одговорија со воведување на опсежни санкции кон Москва.

Во петокот, на прес-конференција со српскиот претседател, германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека Србија мора да го следи водството на ЕУ во санкционирањето на Русија и да ја признае отцепената покраина Косово како независна држава доколку се надева дека некогаш ќе се приклучи на блокот.

Вучиќ повтори дека санкционирањето на Русија ќе биде тешко за Белград. Претходно оваа недела, тој за српската телевизија изјави дека ембаргото за нафта на ЕУ веќе чини 600 милиони долари повисоки цени.

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот рече дека санкциите му дале контраефект на Западот, наведувајќи ја инфлацијата и недостигот за кои владите на САД и ЕУ сега се обидуваат да ја обвинат Москва. Следниот ден, американската министерка за финансии Џенет Јелен призна дека санкциите воведени од земјите од Западот навистина направиле „огромна разлика во цените на храната и енергијата“ и рекордна инфлација.