Антиколонијални протести во Чад против военото присуство на некогашниот колонијален владетел Франција

Петмина опозициски лидери беа обвинети и приведени во понеделникот во Чад за нарушување на јавниот ред и мир за време на демонстрациите против Франција, изјави обвинителството во Нџамена за AFP.

Седум бензински пумпи кои припаѓаат на француската нафтена компанија „Тотал“ се вандализирани, а 12 полицајци се повредени за време на антифранцуските демонстрации во Нџамена, изјави полициски претставник кој сакаше да остане анонимен.

„Петмина водачи на главната опозициска коалиција, Вакит Тама, која го организираше маршот, беа уапсени во процесот.“

Демонстрантите се противат на военото присуство на Франција во земјата и на привремениот претседател Махамати Идрис Деби Итна, кој е на власт од смртта на неговиот татко во 2021 година.

Тие, наводно, ги нападнале „симболите“ на поранешната колонијална сила, вклучително и неколку бензински пумпи на Тотал. На протестот претежно присуствувале студенти, многумина на мотори, кои извикуваа „Франција надвор!“.

Чадската полиција употреби солзавец и употреби водени топови за да ги растера стотиците демонстранти кои излегоа на улиците на главниот град и другите градови на протестот во кој беа нападнати некои компании поврзани со Франција.

Како што се намалува влијанието на Франција во нејзините поранешни колонии, неодамнешните протести во земји како Мали, Буркина Фасо и Нигер доведоа до повици за зголемени воени врски со Русија наместо со Франција.