Захарова: Се надеваме дека украинските власти ќе престанат да „танцуваат по мелодијата“ на НАТО

На последниот брифинг на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, портпаролот Марија Захарова зборуваше за актуелните случувања на меѓународната сцена, каде веќе традиционално на конфликтот во Украина беше посветено најмногу внимание.

Во првиот дел од излагањето по оваа проблематика, Захараова ја коментираше агресивната пропагандата водена од Западните држави која е проследена со бројни и неточни информации поврзани со Русија.

„Изминатава седмица повторно бевме сведоци на тековната информативна и политичка кампања на Западот, насочена кон спинување на митот за одредена руска закана, за напад од нашата земја, за наводните планови на Москва итн. Сите тие глупости што ги читате се измислени од нашите странски, западни партнери.

Приказната за наводната руска ‘закана’ за Украина, заострувањето на меѓународната ситуација – сето тоа е спротивно на реалната ситуација и здравиот разум, што ја диктира потребата за брз крај на западната, пред се англосаксонската, хистерија и нормализирање на ситуацијата.“

Според Захарова дел од украинските политичари се повеќе им станува јасно дека политиката која ја води нивната држава е во интерес на САД и НАТО а не во интерес на нивните граѓани.

„Украинските власти одеднаш сфатија дека Западот едноставно ја користи нивната земја за свои политички интереси и тие се обидуваат да се ‘вратат назад’. Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина А. Данилов неодамна изјави дека не гледа основа за изјави на поединечни претставници на Западните земји за претстојната ‘инвазија’ на Русија. Слична гледна точка изразија и министрите за одбрана и за надворешни работи на ‘плоштадот’ А. Резников и Д. Кулеба.“

Портпаролот на руското МНР исто така нагласи дека Западната пропаганда е толку проѕирна, што веќе станува тема на потсмев не само во Русија туку и во останатите земји.

„Што се однесува до изјавите на американските и британските прес-служби, тие веќе предизвикуваат каустична смеа и шеги не само во Русија, туку и во целиот свет. Овие групи на митолошки клишеа и фобии не можат да се сфатат сериозно. Неопходно е да се однесуваме кон реалноста со сета одговорност, а не кон измислениот фантастичен свет на англосаксонските политичари. Барањата на Киев ‘донекаде да го смири својот жар’ не се слушаат ниту во Вашингтон, ниту во Лондон. Тие имаат свои ‘задачи’, политичка криза. Овде итно им треба можност виртуелно да се ‘тепаат’. Така тие го прават тоа за да го одвлечат вниманието на граѓаните на нивните земји од нивните политички проблеми.“

Од страна на руското МНР исто така беше споделено дека земјите од НАТО и САД продолжуваат да доставуваат оружје во Украина.

„Соединетите Американски Држави, пред се, и земјите од НАТО продолжуваат да носат нови пратки воена помош во Украина (како што ја нарекуваат), што го отежнува изнаоѓањето мирно решение за конфликтот во Донбас. Сето тоа ‘оди во рацете’ на украинската ‘воена партија’. На оние луѓе кои продолжуваат да повикуваат на повторно убивање, депортирање на оние кои се непристојни и сузбивање на непослушните.“

На прес-конференцијата Захарова соопшти и дека продолжува гранатирањето на Донбас и воедно ги повика земјите од НАТО да престанат да создаваат хистерија.

„Продолжува гранатирањето на Донбас, што го нарушува режимот на прекин на огнот кој е во сила од јули 2020 година и повикот на Нормандиската четворка во Париз на 26 јануари оваа година. Од почетокот на годинава бројот на прекршоци во овој регион веќе надмина три илјади. Ги повикуваме земјите од НАТО веднаш да престанат да креваат хистерии околу внатре-украинскиот конфликт и да престанат со воено снабдување и поддршка за Киев како една од конфликтните страни на истокот на Украина.“

На крајот од излагањето таа изрази надеж дела Киев ќе почне да води политика независна од САД и НАТО.

„Се надеваме дека украинските власти ќе престанат да ‘танцуваат по мелодијата’ на нивните ментори од НАТО, бидејќи ова ‘не е пат до карпа, туку пад од карпа’. Киев треба да покаже независност и да започне целосен дијалог со Доњецк и Луганск со цел да се најде мирно решение за конфликтот што е можно поскоро, како што е предвидено со Резолуцијата 2202 на Советот за безбедност на ООН ‘Пакет мерки за спроведување на Мински договори’“.