Левица упати протестно писмо до Шпанската амбасада во Македонија

Шпанија е првата земја-членка на ЕУ која осуди музичар на затворска казна поради твит и текст на неговите песни –

Read more

Знамиња на голема Албанија и САД на протестот за „Монструм”

Ескалира насилството на протестите за случајот Монструм, организиран од страна на роднините на осудените. Екипата на МИА беше нападната на

Read more

Два месеци доцни исплатата на бонусите за дел од здравствените работници од прилепскиот Здравствен дом

       Четворица лекари-специјализанти и една медицинска сестра од Итната помош, како и 14 лаборанти од Биохемиската лабораторија при Здравствениот дом

Read more

Нема крај на откупната агонија на македонските тутунари

Иако до законската завршница на годинашниот откуп на тутунот остануваат само уште два дена, агонијата на македонските тутунари не стивнува,

Read more

Кузман Јосифовски – Питу, убиен на денешен ден 1944 година, од бугарскиот фашистички окупатор

Статус на пратеникот Борислав Крмов. “… Легендите што ми ги раскажуваше баба ми Заха, за Марко Крале, па за дедо

Read more

Разнишана Владата “на стаклени нозе”

Пред неколку дена ЛДП информира дека повеќе нема да дејствува во рамките на пратеничката група на СДСМ. Претседателот на Собранието

Read more

Апасиев до Маричиќ: „Ти си вториот човек после султанот Абдул Хамид II кој со декрет го забранува името Македонија!”

На денешната седница за пратенички прашања, пратеникот Димитар Апасиев се обрати до министерот за правда – Бојан Маричиќ, во однос

Read more

Левица: Охридските пожарникари функционираат во мизерни услови со кои се загрозува нивната и општата безбедност

Загрижувачки се состојбите во противпожарната служба во Охрид. Пожарникарите се оставени без нова и модерна опрема која ги задоволува европските

Read more

Распределени 11 милиони евра за проекти од културата

Вчера Министерството за култура ги објави резултатите од годишните конкурси за оваа година, кои доцнеа поради индиции за нерегуларности. И

Read more

Тетово со денови без вода – Теута Арифи уште пред 8 години вети решавање на проблемот

Од тетовскиот огранок на Левица информираа дека Тетово со денови нема вода. Воедно, тие нагласија и дека и покрај тоа

Read more